TARIM İŞÇİLERİNİN BİTMEYEN ÇİLESİ

Viranşehir Hit: 6014 / Yorum: 0 / 24 Temmuz 2020 12:05
TARIM İŞÇİLERİNİN BİTMEYEN ÇİLESİ
-A +A

TARIM İŞÇİLERİNİN BİTMEYEN ÇİLESİ
Mevsimlik Tarım işçiliği Türkiye’de 1950’li yıllarda başlamıştır. 1950’lerde Sanayinin gelişmesi tarımda makineleşmenin başlaması kırsal kesimde işsizliği de beraberinde getirmiş. Tarımda makineleşme sanayide ilerleme oluşturan Menderes hükümeti ne sanayide çalışan işçiler için nede tarımın makineleşmesi ile başlayan kırsal kesimdeki yoğun işsizler ordusu için hiçbir önlem almamıştır.
Türk hukuk sisteminde 1950 den bu güne dek mevsimlik tarım işçilerine yönelik özel bir yasa bulunmamaktadır. Sadece iş kanununun bazı maddelerinde mevsimlik işçilere değinilmiş. Mevsimlik tarım işçilerinin ulaşım, beslenme, barınma ve sağlık sorunları yanı sıra birde haftanın yedi günü, günde 12 saat süren düşük ücretle, ağır çalışma sureleri. Bununla beraber iş kazaları, meslek hastalıkları yansıra birde etnik ayrımcılığa maruz kalmaktadırlar. Türkiye’de yetmiş yıllık bir sorun mevsimlik tarım işçilerinin sorunları. Ne siyasi partiler nede sendikalar kalıcı olarak uğraş vermedikleri gibi el alışverişte görsün misali ya yaşanan trajik bir trafik kazasında yâda sel yangın gibi iş kazası (Aslında İş cinayeti ) sonucunda hatırlanmakta mevsimlik tarım işçileri. Etnik ayrımcılıkla linç girişimine uğrayan Kürd emekçiler de birkaç vicdan sahibi dışında görünmezlikten gelinmekte.
Şimdi bazı yerel basın organlarında Tarım işçilerinin yaşadığı olaylardan birkaç örnek verelim. Düzce’nin Gümüşova ilçesine bağlı Dededüzü köyünde tarlaya giden tarım işçilerini taşıyan traktör devrildi. Kazada 14 kişi yaralandı.(Yeni Sakarya Gazetesi)
Antalya'nın Kumluca ilçesinde 24 Ocak'ta meydana gelen hortumda yaşamını yitiren mevsimlik tarım işçisi 13 yaşındaki Berivan Karakeçili için Urfa'nın Viranşehir ilçesinde kurulan taziye devam ediyor. Çalıştığı portakal bahçesinde hortumun etkisi ile çatılardan savrulan sacın başına isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren mevsimlik çocuk işçi Karakeçili’nin 8’inci sınıf öğrencisi olduğu öğrenildi. Yoksulluktan kaynaklı çalışmak zorunda kaldıklarını ifade eden Baba Kazım Karakeçili, Eylül ayından bu yana Kumluca’da olduklarını anlattı.(Evrensel Gazetesi)
Yozgat’ın Çekerek ilçesinde çalışan Kürt işçiler saldırıya uğradı. Saldırının ardından kaymakamlık tarafından “can güvenliğinizi sağlayamayız” denilen işçiler jandarma eskortluğunda Yozgat’ı terk etmek zorunda kaldı.(Gazete Duvar)
Üç gazeteden üç örnek verdim birincisi Sakarya’da ilkel koşullarda tarım aracıyla yapılan taşımada meydana gelen trafik kazası. Ulaşım sorunu hal edilmedikçe bu gibi kazalar olmaya devem edecektir. İkinci olay çıkan hortumdan hayatını kaybeden 13 yaşındaki Viranşehirli Berivan karageçili üçüncü olay Yozgat’a ormanda çalışmaya giden Mardin’in Derik ilçesinden 13 Kürd aile etnik ayrımcılığa maruz kalmakta aldıkları işi bırakarak Yozgat’ı jandarma gözetiminde terke etmek zorunda kalmışlardır. Namusuyla çalışan insanımızın çalışma güveliğini devlet bile sağlayamamakta.
Üç haber bize şunu söylemekte 70 yıldır mevsimlik tarım işçilerinin sorunları trajik bir halde demem ediyor hükumet, muhalefet ve sendikalar seyrediyor. Selam olsun sahipsiz çaresiz kimsesiz çilekeş tarım işçilerimize.
22-07-2020 Hasan GÖNÜLLÜ

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Viranşehir
VİRANŞEHİRİN BELEDİYE TARİHİ

VİRANŞEHİRİN BELEDİYE TARİHİ

20:17 - 20 Ekim 2020
Viranşehir
VİRANŞEHİRİN EYÜP ABİSİ

VİRANŞEHİRİN EYÜP ABİSİ

23:40 - 11 Ekim 2020
Viranşehir
MAHALLİ BASIN

MAHALLİ BASIN

14:48 - 2 Ekim 2020
Viranşehir
VİRANŞEHİRİN SIRTINDAKİ KAN DAVASI

VİRANŞEHİRİN SIRTINDAKİ KAN…

22:47 - 30 Eylül 2020
Viranşehir
VİRANŞEHİR GÜVENLİK İŞKUR LİSTESİ ASİLER VE YEDEKLER

VİRANŞEHİR GÜVENLİK İŞKUR…

19:25 - 24 Eylül 2020
Viranşehir
KIŞA HAZIRLIK

KIŞA HAZIRLIK

09:17 - 24 Eylül 2020
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...