SİNEMACI NECMİ YUSUF USTA & VİRANŞEHİRİN LALE SİNEMASI

Viranşehir Hit: 5545 / Yorum: 0 / 9 Temmuz 2020 15:58
SİNEMACI NECMİ YUSUF USTA & VİRANŞEHİRİN LALE SİNEMASI
-A +A

Lale sineması denildiğinde, önce durup biraz düşüneceksiniz; biraz düşündükten sonra. İster istemez önce sinema sonra sahiplerinin isimleri gelecek aklınıza. Hüzünlü ama tatlı bir tebessüm belirecek yüzünüzde, belki de ağlamaklı gülücükler peş peşe dökülecek dudaklarınızdan. Sinemacı Necmi Gözen ve ortağı makinist Yusuf Usta gelecek gözlerinizin önüne. Necmi Gözen amcanın gülümseyen yüzünün aksine Yusuf ustanın asık suratı ve dudakları arasında eksik etmediği sigarası, teşrifatçı Küçük Ali lakaplı Ali Ekmekçi’nin kırmızı siyah aşkı Küçük Ali’nin Siyah pantolon ve kırmızı gömleği zaten dillere destandı. Birde tahtacılar vardı Tahta bir panoya filimin afişleri bazı sahne resimleri raptiye ile yapıştırıp sırtlarında sokak sokak dolaştıranlar. Lale sinemasının tahtacıları Teksas ve Sılı idi Taksas tahtayı sırtlar sılıde bariton sesiyle filimin oyuncularını sayıp çığırtkanlık yapardı.
Lale sineması bu günkü yazmacılar İşhanı’nın yerindeydi Girişi M. Feyzi Şıhanlıoğlu Caddesi ile şimdiki PTT’nin bulunduğu eski şube caddesi arasında kocaman bir yer tahminen 2-3 dönüm solunun batı cephesinde elektrik santrali ile Akmeşelerin evi, doğu cephesinde Belediye parkı yer almaktaydı. Makine dairesi yazlık ve kışlık sinemanın tam ortasında bulunmaktaydı. Hem yazlık hem de kışlık sinema tek makinayla çalıştırılırdı. Kışlık sinemanın çatısı ahşap üzerine çinko kaplama şiddetli bir yağmur yağdığında çinkolardan çıkan seslerden filimin sesi zor doyulurdu.
Bu ara yer yerde sızmalar olur, seyirciler mecburen damlamayan yerlere sıkışır kalırdı. Birde Lale sinemasın da gösterilen filimler senenin ve sezonun en açıklı yapımları olurdu. 1950’lerin sonlarına doğru Muharrem Gürses’in Kara Sevda’sı, filmiyle başlayan köy melodramları “ Sazlı Damın Kahpesi”, “Gelin Ayşe, Yedi Köyün Zeynep’i” ile devam ederdi, yönetmenliğini Memduh Ün’ün yaptığı ve başrollerinde Muhterem Nur ve Fikret Hakan’ın oynadığı 1958 yapımı “ Üç Arkadaş “ filimi ile ağlamak mı istersiniz. Bunlarla birlikte birde tarihi filmlere rağbet olurdu Bulgar Sadık, Bu vatanın çocukları ve Fato Ya İstiklal Ya ölüm filmleri gibi tarihi filimler oynatılırdı. Tabi bu arada Urfalı sanatçı hemşerimiz Hüseyin Peydanın Abdo filmleri Lale sinemasının olmazsa olmazıydı. Bu açıklı filmlerdeki amaç ne kadar çok acı, hüzün, elem ve gözyaşı; o kadar çok müşteri demekti. Kışlık sinemasına geçe kadınlar gelemezdi gece sadece erkeklere idi. Kadınlar için Çarşamba günleri kadınlar matinesi yapılırdı.
Seanslar genellikle 13 – 14 arası bir vakitte olurdu. Ama hengâme- âlem cümbüş daha saat 11 de başlardı. Sinemanın kapısına yaslanan tahtanın ilk müşterileri çocuklar olurdu. Afişleri, fotoğrafları dikkatle inceler; çağırtkanların filime dair anlattıklarını çan kulağıyla dinleyip edindikleri bilgileri evde yollarını gözleyen annelerine ablalarına ulaştırırlardı. Saat 11’e doğru sinemanın giriş kapısında hep asılı olan hoparlörlerden son ses taş plaklarla müzik faslı başlardı günün popüler şarkıları uzun havalar ve hoyratlar yeri göğü inletirdi müzik sesleri avaz avaz. Neriman Altındağ Tüfekçi “Kışlar doldu bugün/Doldu boşandı bu gün, “ diye bir Urfa hoyratı söyler, Nezahet bayram “Erzurum dağları kar ile boran” şarkısı ile sürdürürdü. Şarkılar arasında çağırtkanlar tempo tutmaya başlardı Eyüp Yanıkoğlu’nun “Sinemada loca var/arayana koça var şarkısıyla gözyaşı hüzün ve aşk adına ne varsa hepsi birden lale sinemasında anonsları ile şarkı sesleri birbirine karışırdı. 1950’lerin sonunda kışın kısa günlerinde sadece Çarşamba günleri hafta da bir gün kadınlar sinemaya gide bildiğini belirtmiştik az önce. İşte bu Çarşamba kadınlar seansının dağılma saatlerine doğru Akmeşelerin evinin ve Elektrik santralının önü hanımını veya annesini bacısını bekleyen erkeklerin toplanma alanı olurdu. Bezende “ bizimkine baktı” bahaneli tartışmalar yaşanır, tekme tokat döğüşlerde ayrı bir cümbüş olurdu.
Viranşehir’in çilekeş kadınları ilçenin tek eğlence yeri olan bir sinema keyfini bile kavgasız gürültüsüz yaşayamazdı. Viranşehir’in yitip giden tarihi eserleri gibi çoktan rahmete gitmiş güler yüzlü Sinemacı Necmi Gözen amca ve dudakları arasında eksilmeyen sigarasıyla Yusuf Ustanın ve de Viranşehir’in tek sineması olan lale sinemasının yerinde yeller esmekte şimdi.
15- 5 – 2020
Hasan GÖNÜLLÜ

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Viranşehir
VİRANŞEHİRİN BELEDİYE TARİHİ

VİRANŞEHİRİN BELEDİYE TARİHİ

20:17 - 20 Ekim 2020
Viranşehir
VİRANŞEHİRİN EYÜP ABİSİ

VİRANŞEHİRİN EYÜP ABİSİ

23:40 - 11 Ekim 2020
Viranşehir
MAHALLİ BASIN

MAHALLİ BASIN

14:48 - 2 Ekim 2020
Viranşehir
VİRANŞEHİRİN SIRTINDAKİ KAN DAVASI

VİRANŞEHİRİN SIRTINDAKİ KAN…

22:47 - 30 Eylül 2020
Viranşehir
VİRANŞEHİR GÜVENLİK İŞKUR LİSTESİ ASİLER VE YEDEKLER

VİRANŞEHİR GÜVENLİK İŞKUR…

19:25 - 24 Eylül 2020
Viranşehir
KIŞA HAZIRLIK

KIŞA HAZIRLIK

09:17 - 24 Eylül 2020
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...