MEVSİMLİK GEZİCİ TARIM İŞÇİLERİN SORUNLARI MASAYA YATIRILDI

Viranşehir Hit: 210 / Yorum: 0 / 27 Haziran 2019 12:37
MEVSİMLİK GEZİCİ TARIM İŞÇİLERİN SORUNLARI MASAYA YATIRILDI
-A +A

Viranşehir ilçe aymakamı Ömer Dereci'nin başkanlığında Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin sorunları ve çözüm yollarının değerlendirildiği toplantı gerçekleştirildi.

Kaymakamlık Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının amir ve müdürleri ile Hayata Destek Derneği'nin yetkilileri katıldı.

Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin sorunları hakkında yapılan çalışmaların sonuçları hakkında görüş alış verişinde bulunulduğu toplantıda İlçe Milli Eğitim Müdüründen, Mevsimlik Gezici Tarım İşçileri İzleme Kurulu Başkanı Hatice Bulum, hazırladıkları faaliyet raporunu katılımcılara sundu.

İlkbaharda Mevsimlik Gezici Tarım İşçisi ailelerin çalışmak amacı ile İl içi ve İl dışı göçe başladığını kaydeden İzleme Kurulu Başkanı Hatice Bulum eğitim öğretim sezonu bitmeden ailelerin öğrenci olan çocuklarını alarak işe gittikleri belirtti. Yaz ayı boyunca da mevsimlik göçün devam ettiğini belirten Bulum, sonbaharda eğitim ve öğretim sezonunun başlamasına rağmen öğrencileri yaklaşık 2 ay eğitime geç başladıklarını tespit ettiklerini dile getirdi.

ilçe aymakamı Ömer Dereci, ilçenin yoğun olarak tarım göçü verdiğini belirterek, bu göçten en çok eğitim çağındaki öğrencilerin etkilendiğini ifade etti.
Dereci yaptığı konuşmada: " İlkbaharla birlikte bu yıl ilçemizden ilkokul, ortaokul ve lise çağında 3850 öğrencimiz eğitimlerini aksatarak mevsimlik işe gittiklerini tespit ettik.

Öğrencilerin aileleri ile birlikte daha çok Manisa, Konya, Ankara, Bursa, Malatya ve Yozgat illerine gittiklerini sınıf rehber öğretmenlerimizin takibi ile belirledik. Öğretmenlerimizin aileleri ikna çabaları sonucunda birçok öğrenci okullarımızın pansiyonlarına yerleştirildi. Buna rağmen 3850 öğrencinin aileleri ile mevsimlik işe gitmesinin önüne geçilemediğini  esefle görüyoruz.

 KURUMLAR ARASI KOORDİNASYONUN ÖNEMİ

Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin sorunlarının çözümünde kurumlar arası koordinasyonun önemine değinin Viranşehir ilçe aymakamı Ömer Dereci: " Mevsimlik Tarım İşçiliği sorunu sadece bir kurumu ilgilendiren bir sorun değildir. Tüm kurumlar yekti sahaları içinde soruna çözüm üretme konusunda aktif olmak zorundadır. Özellikle sorunun teşhisi ve soruna çözüm üretme konusunda ölçülebilir veriler çok önemli. Sürekli güncel ve işlenebilir verilerin kurumlar arasında paylaşılmasına olanak sağlayacak kurumsal bir koordinasyonu sağlayacağız. Mevsimlik Gezici Tarım İşçileri ile ilgili toplantılarımızı da sıklaştıracağız.

YEGANE ÇÖZÜM İSTİHDAM

Mevsimlik Gezici Tarım İşçiliğinin yegane çözüm yolunun istihdam alanı yaratmak olduğunu belirten ilçe aymakamı Ömer Dereci, Viranşehir'de istihdam alanı yaratmak için yoğun bir mesai harcadıklarını ifade etti. İstihdam başlığı altından iyi bir ilerleme kaydettiklerini ifade eden Dereci, istihdam ile birlikte başta eğitim sorunu olmak üzere bir çok alanda iyileşmelerin oluşacağını sözlerine ekledi.

Hayata Destek Derneği yetkilileri toplantının sonunda Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerine yönelik yaptıkları çalışmalarla ilgili katılımcılara bilgilendirmelerde bulundu.


 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Viranşehir
İŞ İNSANI NURİ ÇAY’DAN ÖRNEK DAVRANIŞ

İŞ İNSANI NURİ ÇAY’DAN ÖRNEK…

15:46 - 1 Kasım 2019
Viranşehir
DÜNYA 2. VİRANŞEHİR’DE COŞKU İLE KARŞILANDI (HABERE AİT VİDEO)

DÜNYA 2. VİRANŞEHİR’DE COŞKU…

14:52 - 1 Kasım 2019
Viranşehir
VİRANŞEHİR’DE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI

VİRANŞEHİR’DE 29 EKİM…

14:36 - 29 Ekim 2019
Viranşehir
VİRANŞEHİR DE ARACIN MOTORUNA SIKIŞAN KEDİYİ KURTARMA OPERASYONU

VİRANŞEHİR DE ARACIN MOTORUNA…

13:01 - 20 Ekim 2019
Viranşehir
VİRANŞEHİRLİ SANAYİ ESNAFINDAN HAYIR KERMESİNE DESTEK

VİRANŞEHİRLİ SANAYİ…

16:01 - 18 Ekim 2019
Viranşehir
 GÖNÜL ELÇİSİ KADINLARDAN CEYLANPINAR’DAN VİRANŞEHİR’E GELEN VATANDAŞLAR YARARINA KERMES

GÖNÜL ELÇİSİ KADINLARDAN…

20:22 - 17 Ekim 2019
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...